8 Ekim 2018 Pazartesi

Karakalem Gölgelendirme tekniği

Herkese Merhaba ,
Bugün sizlere karakalem portre de kullandığım gölgelendirme tekniğinden bahsedeceğim ve uygulamalı anlatmaya çalışacağım .
Belki bilen vardır aranızda karakalem portre bir çok gölgelendirme çeşiti bulunur . Bunlardan bazıları ve en çok kullanılanları ;
1 - Tarama çizgileriyle gölgelendirme
2 - Dağıtma yöntemiyle gölgelendirme
3 - Karalama tekniğiyle gölgelendirme
Ben size en çok kullandığım 2. seçenek olan dağıtma yönteminden bahsedeceğim.
Bu bilgilendirme yazımda sadece gölgelendirmeyi anlatacağım için daha önceden hazırladığım portre üzerinden devam edeceğim sadece gölgeye odaklanmaya anlamaya çalışmanızı rica ediyorum.
Kullanacağımız malzemeler ise ;
  • kulak çöpü
  • Hb resim kalemi
  • uçlu kalem (05 idealdir)
  • pamuk
  • Yüksek derece kalem 6b 8b gibi
  • 5H ve üzeri gölge kalemi
Başlayalım ;
Fotoğraf üzerinden bakıp çalışma yapılmayacaksa ışığın düşümünü hesaplayarak başlanmalıdır . Fotoğraf üzerinden çalışma yapılacaksa tamamıyla fotoğrafa bağlı kalınmalıdır nerede koyuluk varsa oraya koyuluk girilmelidir.
20180506_005106.jpg
öncelikle HB kalem ile saçlar, kaşlar, gözbebek içi, yan döndüğü için burun kemiği yanı , bıyıklar ve sakallarda bastırmadan sadece grinin koyu tonu olarak gölgelendirmeye başlıyoruz.Daha sonra ise ton verdiğimiz kısımları kulak çöpü ve pamuk yardımıyla dağıtacağız ama kesinlikle bastırmadan !
20180506_005620.jpg
Ton vermeye devam ederken bastırmamaya özen göstermek gerekiyor. Saç dipleri,kaşlar ve diğer kıl geçişlerinin olduğu yerleri artık uçlu kalem ile kılın gidiş yönüne göre tel tel atıyoruz. Daha sonra ise kulak çöpü yardımıyla bastırmadan dağıtıyoruz burda ki amaç siyahlık ve beyazlık arasındaki boşluğu giriye çevirip ten hissi vermek. Dediğim gibi acele etmeden bastırmadan yapıyoruz.
20180506_010724.jpg
Bu şekilde bir görüntü ortaya çıkıyor. Şimdi ise kalemi bırakıp kulak çöpü yardımıyla kalem edasıyla bastırmadan üzerinden geçiyoruz ışık görmemesi sonucu karanlık kalan yerlerin
20180506_010729.jpg
Yakından göstermek istedim. Saç diplerinden yukarıya doğruda pamuk yardımıyla saçın gidiş yönüne doğru dağıtmaya devam ediyoruz tabiki yine bastırmadan.Bu sırada elbisenin ve derinin birleşiminde gölgede kalan yerleride pamuk ve kulak çöpü yardımıyla gölgelendirmeyi unutmuyoruz.
Daha sonra ise koyu dereceli kalem yardımıyla 6b 8b gibi koyu olması gereken yerleri hafiften koyulaştırıp pamuk yardımıyla tekrar dağıtıma devam ediyoruz.
Ve böyle bir görüntü çıkıyor ortaya
20180506_014856 (1).jpg
Şimdi ise 5 H kalem kullanarak yüze ton vermeyi deneyeceğiz.
Bastırmadan kalemin yanını kullanarak koyu olması gereken yerlere 5 6 kere sürüp diğer yerlere 1 2 kere sürüyoruz kalemi.
20180506_014910.jpg
Son olarak aynı işlemleri tekrarlıyoruz ve pamuk yardımıyla bastırmadan çok hafif dağıtıma devam ediyoruz son olarak karşınıza böyle bir hal almış resim çıkacaktır .
20180506_020751.jpg
Bu daha bitmemiş halidir koyulaştırmalar devam edilebilir :)
Umarım beğenirsiniz ve devamlarını paylaşmam için benim için bir neden olur .
Yorum Ekle

Hiç yorum yok